„Filary domu”, czyli o Węgierce, która podczas drzemki syna buduje rzeźby ze zwykłych rzeczy

„Filary domu” to projekt Węgierki Csilli Klenyánszki, która w trzydzieści minut (podczas drzemki swojego syna) buduje rzeźby z przedmiotów znajdujących się w obrębie jej życiowej przestrzeni. Konstrukcja każdej z rzeźb różni się złożonością. Polegają one na wzajemnej stabilności. Instalacje są również interesujące pod względem artystycznym, przywołując na myśl surrealistyczne obrazy.

Csilla wykazuje się pomysłowością przestrzenną. Przedstawia ciekawe rozwiązania zachowane w jednym pomieszczeniu oraz ukazuje zależność obiektów balansujących na wspólnej równowadze. Ich delikatny układ czyni je podatnym na zawalenie struktury. Charakter projektu nie pozwala dokonywać korekt, więc ostateczny obraz może być niedoskonały. Projekt obejmuje ponad osiemdziesiąt instalacji.

O swojej twórczości wypowiada się: „Odzwierciedlam unikalną syntezę między fantazją a logiką; Podchodzę do wszystkiego jak dziecko, w pełni otwartymi oczami. Chodzi przede wszystkim o poszukiwanie ukrytych możliwości związanych z formą i funkcją. (…) Moja praca wymaga cierpliwości; jest porównywalna z brakiem rozsądku, lecz coś, co wygląda głupio na początku, zawsze znajdzie swoje właściwe miejsce w końcu.”

Csillę Klenyánszki znajdziecie na stronie projektu „Pillars of home” i na stronie artystki.

1 komentarz

Dodaj komentarz