Ładnieroby #13: Katarzyna Bogdańska

Kiedyś w dzieciństwie, mając jakieś pięć lat i mocno bolący brzuch, poproszona przez mamę o opisanie bólu, powiedziała, że jest żółty. Widocznie może być tak, że ktoś się rodzi ilustratorem. Katarzyna Bogdańska tworzy ilustracje do magazynów i tygodników – przede wszystkim dla Wysokich Obcasów, ale również dla Taxpress, Wprostu, Smaku, Gaga, Mojego Psa, magazynu rysunkowego Zeszyt i innych. Stworzyła także okładkę dla polskiego wydania książki Zaziemie czeskiej autorki, Jany Šrámkovej.

zaziemie4mniejsze

2014wo20male_stresy

2014pplifs02

Katarzyna studiowała Malarstwo na ASP w Warszawie i – jak sama przyznaje – kiedy podejmowała pierwsze kroki w ilustrowaniu, malutkie ilustracje raz na miesiąc do magazynu Mój Pies i Jachting motorowy, nie była tego jeszcze pewna. Wtedy jeszcze nie byłam przekonana, że chcę się zajmować ilustracją. Długo nie mogłam się zdecydować. Powoli pojawiały się kolejne drobne zlecenia, aż zaczęło mnie to coraz bardziej wciągać i pochłaniać, opowiada.

2013zeszyt03biologiczny1

1

niezdrowe_mity
2014wo15pw

u

pplifs12okladka

Obecnie swój czas dzieli między córkę i ilustrowanie, jak sama przyznaje, są to dwie najważniejsze siły napędowe w jej życiu. Katarzyna ma dużo planów związanych z ilustrowaniem: znaleźć nowe, różnorodne zlecenia, a także stworzyć coś własnego, autorskiego i spróbować sił w animacji. Jeśli chodzi o styl i pomysły, stara się nieograniczać i być elastyczna. Nie zniechęcają mnie tematy, które trudno ubrać w jakąś formę czy metaforę. Im trudniejszy temat, tym większa satysfakcja, jeśli udało się uchwycić sens w ilustracji.

olbrzymka

2013zeszyt03biologiczny2

2013pplifs08

Spytałem ją też, jaką techniką tworzy. Rysuję na tablecie, zaprzyjaźniłam się już z tym narzędziem. Coraz częściej moje ilustracje powstają na komputerze od wstępnego szkicu aż do końca, ale w każdej z nich jest trochę domieszki tradycyjnych technik. Trochę farby, ołówka, kredek, w różnym stopniu przetworzonych. Czasami zostają niezmienione i zajmują pierwszy plan, czasem budują tło, a niekiedy trudno je rozpoznać i wyśledzić.

2013pfp07

4e

2013arktyka

Podobają jej się ilustracje bardzo różne, zwykle zupełnie odmienne od tego, co sama tworzy. Na długiej liście ilustratorów, których cenię i śledzę ich prace, są między innymi: Emiliano Ponzi, Eirian Chapman, Ryo Takemasa, Gerard Dubois, Gracia Lam, Philip Giordano Bruno, Aleksandra Niepsój, Agata Dudek, Ada Buchholc, Aleksandra Woldańska-Płocińska.

2013pfp03

2013pfp08

2014pfp01

kryminal1

korzen

Przyznaję, że podobają mi się te prace, bo choć od razu widać, że są mocno podporządkowane tematowi z magazynu, autorce udaje się przemycić, poza obowiązkową wymową, również ciekawe plastycznie motywy. Do tego bardzo przyjemna kolorystyka i mamy poziom prac, który życzę każdemu porządnemu magazynowi.

2014pplifs05

katarzyna_bogdańska_26maj

glowa

2014pplifs04

Twórczość Katarzyny możecie śledzić na jej blogu.

Dodaj komentarz