Kochać siebie. Fotografia Laury Zalengi

Pochodząca z Monachium, dwudziestosześcioletnia Laura Zalenga tworzy głównie autoportrety, od których zaczęła swoją przygodę z fotografią. Nie wyzbyła się ich ze swojej twórczości, jednak ich wizja ewoluowała i dojrzała.

Początkowo Laura szukała różnych środków wyrazu, kombinowała. Dziś jej autoportrety są dużo spokojniejsze, ustabilizowane. Dominuje w nich kruchość i delikatność, jednocześnie są zdecydowane, pełne mocy, wyraziste, silne w ekspresji ciała. W portretowaniu lubi prostolinijność sytuacji, która stwarza różne możliwości – można zrobić zdjęcie w ciągu sekundy, zupełnie naturalne i nieprzekombinowane, ale można tworzyć i kreować świat przenosząc w zdjęcia to, co tkwi w twoim umyśle. Autoportrety, i ogólnie fotografię, postrzega jako proces terapii, w której ma czas na zastanowienie. Wiele temu zawdzięcza, ponieważ jak mówi: „czuję się szczęśliwa, kiedy fotografuję siebie. Mogę kreować, próbować i wcielać się w różne role, będąc całkowicie niezależną. Mogę opowiadać i uchwycić emocje. To jak odprężenie podczas masażu czy biegania, po prostu robię autoportrety zamiast tego, czerpiąc tę samą przyjemność i adrenalinę. Przez autoportrety nauczyłam się rozumieć, akceptować i kochać siebie. Przede wszystkim dowiedziałam się, jak ważne to jest”.

Laura Zalenga 1

Laura Zalenga 2

Laura Zalenga 4

Laura Zalenga 5

Laura Zalenga 6

Laura Zalenga 7

Laura Zalenga 8

Laura Zalenga 9

Laura Zalenga 10

Bez wątpienia sztukę przedstawienia ciała opanowała do perfekcji. Z jej autoportretów bije piękno i niesamowita siła, magia, pewność siebie, autentyczność. Czuć, że ona kocha siebie. Fotografia wypełnia jej dni i stanowi źródło inspiracji, a także spełnienia. Poświęca jej wiele czasu, zaś aparat nazywa „swoim trzecim okiem”. Za jego pomocą przenosi emocje i udowadnia, że piękno tkwi w każdym człowieku – banalne, ale jej udaje się to zachować w wyjątkowy, wysublimowany sposób. Dostrzega szczegóły niezauważalne dla innych.

Laura Zalenga 11

Laura Zalenga 12

Laura Zalenga 13

Laura Zalenga 14

Laura Zalenga 15

Laura Zalenga 16

Laura Zalenga 17

Laura Zalenga 18

Laura Zalenga 19

Laura Zalenga 20

Laura Zalenga 21

Laura sporo podróżuje spotykając w rzeczywistości osoby, które poznała w internecie. Zabiera ze sobą aparat wszędzie, jest jej największym kompanem i przyjacielem; „podróżowanie z ludźmi, których kochasz, jednocześnie będąc w stanie robić zdjęcia w najpiękniejszych miejscach – czy jest coś lepszego?”- mówi.

Laura Zalenga 22

Laura Zalenga 23

Laura Zalenga 24

Laura Zalenga 25

Laura Zalenga 26

Laura Zalenga 27

Laura Zalenga 28

Laura Zalenga 29

Laura Zalenga 30

Laura Zalenga 31

Preferuje zdjęcia cyfrowe, bo twierdzi, że fotografia analogowa daje mniej możliwości i jest droga. Tę drugą traktuje jako odprężenie, a nie narzędzie pracy. Aparat na kliszę zabiera przeważnie jako towarzysza przygód z jej przyjaciółmi, przez co zdjęcia mają charakter pamiętnika. „Zdjęcia filmowe wyglądają tak jak wspomnienia, gdy zamykasz oczy i próbujesz je sobie wyobrazić” – mówi.

Laura Zalenga 32

Laura Zalenga 33

Laura Zalenga 34

Laura Zalenga 35

Laura Zalenga 36

Laura Zalenga 37

Laura Zalenga 38

Laura Zalenga 39

Laura Zalenga 40

Oprócz aparatów analogowych (Nikon F65 & RolleiCord), zawsze ma przy sobie iPhone’a, o czym mówi z ogromną wdzięcznością, ponieważ jest idealnym rozwiązaniem do dokumentowania scen z codziennego życia. Jej głównym partnerem w pracy jest Nikon D600, który towarzyszy jej w każdej podróży czy planowanych zleceniach.

Laura Zalenga 41

Laura Zalenga 42

Laura Zalenga 43

Laura Zalenga 44

Laura Zalenga 45

Laura Zalenga 46

Laura Zalenga 47

Laura Zalenga 48

Laura Zalenga 49

Laura Zalenga 50

Dwie największe inspiracje Laury, po które sięga to „Baśnie Braci Grimm” oraz jej własne uczucia. Swoją twórczość opisuje zwięźle: nie trzeba wiedzieć o mnie wiele, moje zdjęcia mówią więcej, niż potrafią słowa. Chciałaby wykorzystać swoje fotografie, aby uczynić ten świat lepszym miejscem.

Laura Zalenga 51

Laura Zalenga 52

Laura Zalenga 53

Laura Zalenga 54

Laura Zalenga 55

Laura Zalenga 56

Laura Zalenga 57

Laura Zalenga 58

Laura Zalenga 59

Laura Zalenga 60

Laura Zalenga 61

Laura Zalenga 62

Laura Zalenga 63

Laura Zalenga 64

Laura Zalenga 65

Laura jest studentką architektury. Ten drobny szczegół można zauważyć w minimalistycznych ujęciach z akcentem w postaci czerwonego płaszcza. Duża przestrzeń, przemyślany koncept i geometria to definicja tych kadrów.

Laurę znajdziecie na Flickrze (zdjęcia cyfrowe i analogowe), a także na Fejsie i na jej stronie.

Dodaj komentarz