Dostałem minimalistyczną mapę Gdańska od Maptu

Absolutnie kocham mapy. Nieważne jakie – duże czy małe, stare czy nowe, szczegółowe, z pieczołowicie oznaczoną topografią czy bardziej dizajnerskie, minimalistyczne i stylowe. Kocham je wszystkie i wszystkie je pragnę mieć. Oglądać, kreślić palcem trasy, a któregoś dnia, niektórymi z nich przejść lub przejechać na rowerze.

Ostatnio dostałem od Urszuli Jurkowskiej, właścicielki marki Maptu, przepiękną minimalistyczną mapę mojego ukochanego Gdańska wstawioną w czarną ramę. Rzut oddalony, z widokiem na wszystkie centralne dzielnice, aż po tereny rozsiane wokół nich, włącznie z Wyspą Sobieszewską, na której zawitaliśmy któregoś dnia z przyjacielem podczas krótkiej wycieczki samochodowej. Mapę przywiózł mi, zresztą pod sam blok, ojciec Uli, który akurat jechał z Ostrołęki do Gdyni pojeździć na rowerze. Zakochałem się w tej mapie od pierwszego wejrzenia, nawet próbowałem ją uwiecznić moim tanim analogiem, Olympusem AF-10 Super, ale niestety słabo sobie poradził z mocnym światłem. Poniżej moi przyjaciele obmyślający przy jej użyciu plan podbicia całego miasta.

maptu3

Pomysł na Maptu jest bardzo prosty i bardzo trafiony. Za pomocą specjalnego edytora wyszukujemy dowolne miasto, kadrujemy i przybliżamy tak jak chcemy, wybieramy jeden z dwóch rozmiarów (mniejszy, 61 na 91 centymetrów lub większy, 70 na 100 centymetrów), orientację poziomą lub pionową, jeden z czterech stylów graficznych, a także treść jaka ma się pokazać (do dyspozycji są trzy linijki – domyślnie: miasto, państwo i koordynaty geograficzne). Na końcu potwierdzamy, robimy przelew (mniejszy format kosztuje 100 zł, większy 120 zł – oba już z przesyłką) i czekamy aż przyjdzie tuba z mapą.

Od strony technicznej, Maptu bazuje na OpenStreetMap, czyli próbie stworzenia otwartej, wolnej od korporacji alternatywy dla Google Maps, zainspirowanej przez sukces innych podobnie działających projektów, z Wikipedią na czele. Na mapy nakładana jest minimalistyczna warstwa, korzystająca wyłącznie z bieli i odcieni szarości. Wydruk jest wysokiej jakości, bardzo czytelny i kuszący do wodzenia palcem po cienkich liniach sieci ulic.

warszawa

maptu-poznan

maptu-olsztyn

Maptu znajdziecie na stronie marki i na Fejsie.

Dodaj komentarz