„Projekt Remiks”. Stwórz z nami coś fajnego

Chciałbym was zaprosić do zabawy, którą nazwałem „Projekt Remiks”. Zrodziła się z mojej miłości do wolnej kultury, którą wyraziłem we wpisie „Plagiat-sragiat. Czyli o potędze wolnej kultury”, a chodzi w niej o pokazanie, jak potężna może być współpraca wszelakich twórców.

Pomysł jest taki. Wy mejlowo (michal@robmydobrze.pl) podsyłacie mi jakąś swoją twórczość – ilustracje, rysunki, obrazy, zdjęcia, gify, komiksy, grafiki, opowiadania, wiersze, powieści, utwory muzyczne, animacje, dźwięki, kolaże i inne rzeczy. Ja podzielę to wszystko na paczki, kategoriami, wrzucając do nich pliki .pdf, w których podam namiary na was, twórców – odnośniki do waszych blogów, Fejsów, portfolio. Ja to wszystko* publikuję tu jako paczki .zip oparte na wolnej licencji Creative Commons BY-NC-SA 3.0 PL, która pozwala innym na kreatywną przeróbkę tych prac, a także opublikowanie tego gdziekolwiek, pod warunkiem, że niekomercyjnie i przy wykorzystaniu tej samej licencji dla swojego remiksu. To jest pierwszy etap – zbiórka początkowych materiałów.

Każdy będzie mógł te paczki zassać i kreatywnie przerobić znalezione w nich treści. Zrobić kolaż, łącząc zdjęcia, grafiki, fragmenty opowiadań czy wierszy znalezionych w paczce. Stworzyć komiks wykorzystujący postaci z czyichś ilustracji. Napisać opowiadanie inspirowane komiksem. Wyhaftować czyiś rysunek. Uszyć ciuch, który nosi jakaś postać z ilustracji. Stworzyć animację na podstawie komiksu, ilustracji, albo rysunku, wykorzystując do tego muzykę z paczki. Napisać opowiadanie przeplatane czyimś malarstwem. Zbudować grę przygodową w oparciu o czyjś komiks, ilustracje czy rysunki. Napisać wiersz inspirowany szkicem. Naszkicować scenę z opowiadania. Stworzyć klip do muzyki znalezionej w paczce. Zrobić gifa na podstawie czyichś ilustracji. Namalować obraz inspirowany zdjęciem. Tylko wasze wyobraźnie ograniczają ilość kombinacji. To jest drugi etap – remiksowanie.

Kiedy już stworzysz coś na bazie treści z .zipów „Projektu Remiks”, podeślij mi to – najciekawszym z tych rzeczy poświęcę wrzuty na Fejsie, a nawet odrębne wpisy na blogu, a większość z nich dodam do specjalnej paczki „remiksy”, żeby powiększyły zbiór materiałów. Kolejne osoby, które ją pobiorą będą mogły to zobaczyć i być może zremiksować to na jeszcze inny sposób, po swojemu. To jest trzeci etap – remiks remiksu. W ten sposób prace stworzone przez kogoś mają szansę zainspirować kogoś następnego, a później następnego i następnego. Co wy na to? Zobaczymy dokąd nas to zaprowadzi?

OTO PACZKI Z TREŚCIAMI DO REMIKSOWANIA

fotografia_remiksrysunek_i_lustracja_remiksmalarstwo_remikspoezja_remikspoezja_remikspoezja_remikspoezja_remiks

A OTO PACZKI REMIKSAMI

fotografia_remiks

Ikonę remiksu, która posłużyła jako motyw graficzny akcji stworzył Gaddafi Rusli (CC BY 3.0 US).

Dodaj komentarz