Jaki będzie Wędrujący Instagram w 2017 roku?

Wędrujący Instagram to projekt, który działa już prawie dwa lata, który przyciągnął niemal jedenaście tysięcy obserwatorów i w którym wzięło udział blisko sto wspaniałych osób. Trzeba wam wiedzieć, że mamy apetyt na więcej i w tym roku przygotowujemy kilka zmian. Ale od początku.

Ten projekt to jedna z tych rzeczy, które nazywam „pomysłami Michała”. U niego proces twórczego myślenia, zawsze jest spontaniczny, nie wiesz, że coś się szykuje i nagle trybiki zaczynają pracować, widzisz błysk w jego oku, diabelski uśmiech i radosny okrzyk „mam pomysł!”. Tak to się mniej więcej zaczęło z Wędrującym Instagramem. Plan był prosty — nasze konto na Instagramie przejmują różne inspirujące osoby: artyści, blogerzy, muzycy, fotografowie, czytelnicy bloga i przez tydzień prowadzą je po swojemu. Pokazują swoje otoczenie, pasje, twórczość, ulubione miejsca, codzienność, podróże, wypady ze znajomymi, fajne rzeczy, swoje zakątki w domu — cokolwiek, na co mają ochotę.

Jak wam mija dzień? Pewnie już po pracy. U mnie tak – pozdrawiam z biura. #bałagan #studio #ldz #homeoffice

A photo posted by Róbmy dobrze (@robmydobrze) on

W pierwszym roku większość osób, które widzieliście, sami zaprosiliśmy do udziału w zabawie. W drugim — postanowiliśmy odpowiedzieć na zalewającą nas falę zgłoszeń od osób, które również chciały pokazać swój tydzień i większość terminów rozdzieliliśmy pomiędzy nich. Plany na nowy rok to znowu odwrócenie tej prawidłowości. W roku 2017 chcemy pokazać osoby, które sami lubimy obserwować, które nas inspirują, które nam imponują i które między sobą nazywamy „ciekawymi osobowościami”. Jednak zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie „ciekawe osobowości” udało nam się odkryć, więc postanowiliśmy zostawić pewną pulę terminów dla osób, które wyślą swoje zgłoszenie* zawierające krótką notkę o sobie i link do konta na Instagramie na mejla ola@robmydobrze.pl. Ponieważ przewidujemy, że będzie ich więcej niż dostępnych tygodni, z wszystkich nadesłanych zgłoszeń wybierzemy te najciekawsze. Można też wysyłać propozycje, kogo wy chcielibyście u nas zobaczyć.

Wracając jeszcze do pomysłów Michała, trzeba wam wiedzieć, że ma ich sporo, czasem wystrzeliwuje je z siebie z prędkością karabinu maszynowego i w pewnym momencie zaczyna brakować mu czasu, żeby je wszystkie prowadzić z równym zaangażowaniem. Ponieważ Instagram to moje uzależnienie, przekazanie mi opieki nad Wędrującym, było naturalną konsekwencją rosnących obowiązków blogowych pomysłodawcy tego zamieszania. Osoby, które się pojawią w tym roku, wybierzemy razem, ale wszystkie sprawy organizacyjne ogarniam już ja. Dlatego jakiekolwiek pytania, zgłoszenia, pomysły i uwagi piszcie bezpośrednio do mnie na ola@robmydobrze.pl lub na wysyłajcie wiadomości prywatne na Wędrującym Instagramie (@robmydobrze) lub moim (@pigmejczyk) i pamiętajcie, żeby nie na Fejsie, bo to kraina Michała.

19 maja to Dzień Dobrych Uczynków. Co dobrego dzisiaj zrobiliście? Ja naleśniki. #robmydobrze #robmydobre

A photo posted by Róbmy dobrze (@robmydobrze) on

Lubię też fajne tshirty. Ten chyba robi największą furorę. Myślę nad rozwinięciem biznesu :D

A photo posted by Róbmy dobrze (@robmydobrze) on

Lody dla ochłody. Choć tu nie ma takiej potrzeby. Fot. @zaparowana

A photo posted by Róbmy dobrze (@robmydobrze) on

Takie rzeczy! :p hehe niewidzialne stworzenie was pozdrawia! :) #home #nowewłochy #warsaw @rysujki

A photo posted by Róbmy dobrze (@robmydobrze) on

kraków żegna ważną informacją // jutro warszawa 🚂 #hug #yesplease #krk @martanicniewarta

A photo posted by Róbmy dobrze (@robmydobrze) on

Jako że jesteśmy ludźmi z krwi i kości, mamy swoje małe dziwactwa, które przekładają się też na sposób prowadzenia naszego konta. Żeby wam ułatwić sprawę, zebraliśmy wszystkie w jednym miejscu i dumnie nazwaliśmy Instrukcją Obsługi Wędrującego Instagrama. Jest tu wszystko, co wolno, a czego ci nie wolno, kiedy otrzymasz od nas hasło dostępu do konta. Więc jeśli chcesz się zgłosić i poprowadzić swój tydzień, przeczytaj najpierw tych kilkanaście punktów.

INSTRUKCJA OBSŁUGI WĘDRUJĄCEGO INSTAGRAMA:

1. Wolno, a nawet trzeba wrzucić minimum trzy zdjęcia dziennie, w dowolnych godzinach. Górnej granicy nie wyznaczamy, lubimy, jak pojawia się dużo nowych zdjęć, bo jesteśmy ciebie bardzo ciekawi.

Kota pilnuje żebym dzisiaj nie pracował #kotalove #devon #devonrex #cat #kot #whitecat #friend #nap

A photo posted by Róbmy dobrze (@robmydobrze) on

2. Pamiętaj tylko, że ostatnie zdjęcie wrzucamy w niedzielę do godziny 21:00.

Ja już się żegnam i za kilka godzin oddaję ster kolejnej osobie. Dzięki za ten tydzień, miło mi tu było!

A photo posted by Róbmy dobrze (@robmydobrze) on

To koniec mojego tygodnia na @robmydobrze jako @roslinneporady Wpadajcie czasem do mnie, dzieki! ✌🏻️

A photo posted by Róbmy dobrze (@robmydobrze) on

na koniec powrót do lata, spokojnej nocy. dobrze było czuć waszą obecność.

A photo posted by Róbmy dobrze (@robmydobrze) on

3. Mile (a nawet bardzo mile) widziane są również krótkie filmy.

Mój faworyt wśród ziółkowych herbat #ślaz

A video posted by Róbmy dobrze (@robmydobrze) on

4. Wolno oznaczać siebie oraz inne osoby, jeśli znajdują się na zdjęciach.

5. Wolno serduszkować zdjęcia innych, ale nie wolno dodawać nikogo do obserwowanych — tam zbieramy osoby, które wzięły udział w projekcie lub są związane z blogiem.

6. Wolno odpowiadać na komentarze, a nawet bardzo nam na tym zależy. Sam przecież wiesz, że miło jest dostać odpowiedź, a czasem nawet nawiązać rozmowę.

7. Wolno usuwać komentarze spamerskie, typu: „follow for follow” itd.

8. Bardzo zależy nam, żeby pod zdjęciami pojawiały się podpisy. Możesz wykorzystać je, jako pretekst do przemycenia fajnej anegdotki, opowiedzenia czegoś, co nie wynika ze zdjęcia.

9. Można też dodawać hasztagi, żeby wrzuta dotarła do większego grona. Hasztagi dodajemy w komentarzu, nie w opisie zdjęcia.

10. Prowadzenie Insta Stories jest dobrowolne, możesz (byleby to nie przeszkadzało ci w dodaniu tych trzech zdjęć dziennie na główny kanał), ale jeśli nie lubisz, to nie ma takiego obowiązku.

11. Dodawanie swoich prac i pokazywanie swojej twórczości jest bardzo mile widziane — jednak nie dodajemy plików projektów zapisanych na komputerze, prac zeskanowanych, skrinów oraz dużych przybliżeń. Chcemy zachować fotograficzny charakter Instagrama, dlatego wrzucamy zdjęcia prac w jakimś kontekście — leżące na biurku, widoczne na ekranie komputera, wiszące na ścianie itp.

Offset!

A photo posted by Róbmy dobrze (@robmydobrze) on

To był Supertydzień! Dziękuję 😍

A photo posted by Róbmy dobrze (@robmydobrze) on

Jak jest chwila to… Ze szkicownika.

A photo posted by Róbmy dobrze (@robmydobrze) on

12. Bardzo zależy nam, żeby dodawane zdjęcia przedstawiały aktualne wydarzenia, czyli zdjęcia, które powstają w trakcie twojego tygodnia na Wędrujący Instagramie. Chcielibyśmy, żeby ten tydzień nie był jedynie przeglądem twojego portfolio, ale żebyś pokazał nam waszą codzienność w myśl hasła „tydzień z życia Iksa”.

13. Możesz przygotować wcześniej nowe niepublikowane zdjęcia z myślą o swoim tygodniu oraz pokazać swoje starsze zdjęcia, które są dla ciebie z jakiegoś powodu ważne (warto podkreślić w opisie, dlaczego wybrałeś właśnie je), byleby takie wrzuty nie zdominowały całego tygodnia.

14. Nie wolno, wycinać zdjęć do prostokątów za pomocą zewnętrznych aplikacji, które dodają białe/czarne przestrzenie po bokach.

15. Nie wolno dodawać ramek, znaków wodnych, robić kolaży ze zdjęć oraz nanosić na zdjęcia napisów.

16. Nie wolno repostować zdjęć innych instagramowiczów, ale można dodawać zdjęcia innych osób, jeśli są z tobą w jakiś sposób związane (np. jesteś na tym zdjęciu) i jeśli autor wyrazi na to zgodę.

17. Byłoby nam miło, gdyby zdjęcia, które pokażesz na Wędrującym Instagramie, nie pojawiały się w tym samym czasie na twoim profilu. Wydaje nam się, że obie strony więcej zyskają, jeśli wrzucisz je u siebie po tygodniu spędzonym z nami.

To by było na tyle. A teraz chodźcie razem wędrować kolejny rok!

*Uwaga! Zapisy na styczeń — czerwiec 2017 są już zamknięte. Kolejne ruszą na początku czerwca.

**Za okładkę wpisu posłużyło jedno ze zdjęć Martyny Basty (@martynkabasta), na które nałożona została ikona pobrana ze strony Noun Project. Autorem ikony jest Andrew Laskey.

1 komentarz

Dodaj komentarz